Ośrodek Adopcyjny z siedzibą w Lublinie
ul. Diamentowa 2
20-447 Lublin
tel. (81) 528-76-16 (17, 18, 19)
fax (81) 528-76-18
e-mail: adopcja.lublin@rops.lubelskie.pl

Przedstawicielstwo Ośrodka Adopcyjnego w Białej Podlaskiej
ul. Warszawska 14
21-500 Biała Podlaska
tel./fax (83) 343-64-54
e-mail: adopcja.bp@rops.lubelskie.pl

Przedstawicielstwo Ośrodka Adopcyjnego w Chełmie
ul. Jedność 43
22-100 Chełm
tel./fax (82) 565-54-23
e-mail: adopcja.chelm@rops.lubelskie.pl

 

Przedstawicielstwo Ośrodka Adopcyjnego w Zamościu
ul. Promienna 4
22-400 Zamość
tel./fax (84) 627-93-87 (85)
e-mail: adopcja.zamosc@rops.lubelskie.pl

Zadania ośrodka adopcyjnego

  1. Kwalifikowanie dzieci zgłoszonych do przysposobienia oraz sporządzanie dla dziecka zakwalifikowanego do przysposobienia diagnozy psychologicznej i pedagogicznej oraz gromadzenie aktualnych informacji o stanie zdrowia dziecka.

    a) Promowanie idei adopcji, w tym poszukiwanie kandydatów do przysposobienia dziecka
  2. Dobór rodziny przysposabiającej właściwej ze względu na potrzeby dziecka.
  3. Współpraca z sądem opiekuńczym, polegająca w szczególności na powiadamianiu o okolicznościach uzasadniających wszczęcie z urzędu postępowania opiekuńczego.
  4. Udzielanie pomocy w przygotowaniu wniosków o przysposobienie i zgromadzeniu niezbędnych dokumentów.
  5. Gromadzenie informacji o dzieciach, które mogą być przysposobione.
  6. Przeprowadzanie badań pedagogicznych i psychologicznych kandydatów do przysposobienia dziecka.
  7. Przeprowadzanie analizy sytuacji osobistej, zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej kandydatów do przysposobienia dziecka, zwanej dalej „wywiadem adopcyjnym’.
  8. Prowadzenie działalności diagnostyczno – konsultacyjnej dla kandydatów do przysposobienia dziecka.
  9. Wspieranie psychologiczno – pedagogiczne kandydatów do przysposobienia dziecka oraz osób, które przysposobiły dziecko.
  10. Organizowanie szkoleń dla kandydatów do przysposobienia dziecka.
  11. Wydawanie świadectw ukończenia szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka, dokonywanie wstępnej oceny kandydatów do przysposobienia dziecka, sporządzanie opinii kwalifikacyjnej o kandydatach do przysposobienia dziecka oraz opinii, o której mowa w art. 586 §4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.- Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1360, z późn. zm.)

    a) Prowadzenie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz wydawanie świadectw ukończenia tych szkoleń

    b) Prowadzenie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej typu rodzinnego oraz wydawanie świadectw ukończenia tych szkoleń
  12. Zapewnienie pomocy psychologicznej kobietom w ciąży oraz pacjentkom oddziałów ginekologiczno – położniczych, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.
  13. Prowadzenie dokumentacji z zakresu wykonanych zadań.
  14. Prowadzenie wojewódzkiego banku danych – nie dotyczy Filii Ośrodka Adopcyjnego.
  15. Udział pracowników Ośrodka Adopcyjnego w posiedzeniach zespołu dot. oceny sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej
  16. Sporządzanie sprawozdawczości z zakresu realizowanych zadań, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Szkolenia dla kandydatów do pełnienia roli rodziny zastępczej

Szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka, pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo- wychowawczej typu rodzinnego.

  1. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są tylko i wyłącznie od organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Kandydaci mogą być zgłoszeni na szkolenia po otrzymaniu od organizatora wstępnej akceptacji dokonanej na podstawie oceny spełniania warunków, o których mowa w art.42 ust. 1 i 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
  2. Zgłoszenia należy kierować do Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie.
  3. Grupy szkoleniowe są organizowane w miarę zgłoszeń kandydatów.
  4. Szkolenia będą prowadzone w Filiach Ośrodka Adopcyjnego w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu w miarę zgłoszeń kandydatów z rejonu pracy Filii.
  5. Szkolenia odbywają się w dniach i godzinach pracy Ośrodka Adopcyjnego pn- pt. 7.30- 15.30 w tych ramach możliwe jest ustalenie terminu dogodnego dla grupy.
  6. Szkolenia prowadzone są programem PRIDE przez certyfikowanych trenerów.
  7. Program szkolenia:
  • Moduł dla niezawodowych rodzin zastępczych obejmuje 12 sesji szkoleniowych po 4 godz.
  • W ramach szkolenia przewidziane są konsultacje indywidualne, wizyta domowa oraz spotkanie decyzyjne,  ogółem dodatkowo 7 godzin
  • Moduł dla zawodowych rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo- wychowawczych typu rodzinnego  zawiera dodatkowo  5 sesji po 3 godziny
  • Moduł dla zawodowych rodzin zastępczych, które będą sprawować opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością dodatkowo 4 sesje po 5 godzin
  • Moduł szkoleniowy dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej o charakterze pogotowia rodzinnego dodatkowo 2 sesje po 5 godzin

  1. Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia szkolenia jest odbycie 10 – godzinnej praktyki. Za organizacje praktyk odpowiada organizator rodzinnej pieczy zastępczej, który dokonał zgłoszenia kandydatów.