Ośrodek Adopcyjny z siedzibą w Lublinie
ul. Diamentowa 2
20-447 Lublin
tel. (81) 528-76-16 (17, 18, 19)
fax (81) 528-76-18
e-mail: adopcja.lublin@rops.lubelskie.pl

Przedstawicielstwo Ośrodka Adopcyjnego w Białej Podlaskiej
ul. Warszawska 14
21-500 Biała Podlaska
tel./fax (83) 343-64-54
e-mail: adopcja.bp@rops.lubelskie.pl

Przedstawicielstwo Ośrodka Adopcyjnego w Chełmie
ul. Jedność 43
22-100 Chełm
tel./fax (82) 565-54-23
e-mail: adopcja.chelm@rops.lubelskie.pl

 

Przedstawicielstwo Ośrodka Adopcyjnego w Zamościu
ul. Promienna 4
22-400 Zamość
tel./fax (84) 627-93-87 (85)
e-mail: adopcja.zamosc@rops.lubelskie.pl

Kategorie

Archiwa

Książka „Drogowskaz Dziecko – trauma, wsparcie i rozwój”

 

Książka „Drogowskaz Dziecko – trauma, wsparcie i rozwój” Urszuli Bartnikowskiej i Hanny Dufner w przystępnym dla czytelnika językiem przedstawia naukowe podejście do traum wieku dziecięcego. Autorki szczegółowo opisują zagrożenia dla rozwoju dziecka związane z okresem płodowym, czynnikami wynikającymi z zerwanych lub naruszonych więzi z opiekunem podstawowym, niepełnosprawnościami dziecka i rodziców oraz responsywnością opiekunów dziecka. „(…)Trauma dziecka niekoniecznie jest ciężarem nie do poruszenia. (…) Ten ciężar można podzielić sobie na małe kawałeczki i dając czas sobie i dziecku malutkimi kroczkami na bieżąco integrować i leczyć pojawiające się traumatyczne reakcje.” Autorki opisują, jak rozwija się mózg i układ nerwowy dziecka i zwracają uwagę, że trauma tkwi w ciele, w reakcji układu nerwowego dziecka.

 

Jak pracować z dzieckiem, jak stworzyć środowisko przypominające terapeutyczne, które może w sposób istotny przyczynić się do podniesienia komfortu życia samego dziecka i całej rodziny,  na te pytania znajdziemy odpowiedzi w ostatnim rozdziale książki. Wskazówki jak można lub powinno się pracować z dzieckiem są podpowiedzią dla rodzin adopcyjnych i zastępczych, które szukają informacji jak wychowywać dzieci, które niejednokrotnie doświadczyły wydarzeń traumatycznych, wywołujących reakcje traumatyczne. Świadomość leczącego wpływu najbliższego środowiska na dziecko daje nadzieję, że będzie ono w przyszłości dobrze funkcjonować. Uzdrawiające relacje, obecność, rytuały, granice, więzi, sen, akceptacja i zabawa to obszary, którym warto się przyjrzeć, dobrze je zorganizować, aby uzyskać dobrostan u dziecka. Proponowane aktywności są często prostymi czynnościami, które powtarzane systematycznie i świadomie są leczące. Intersujące jest także przedstawienie problematyki więzi w ujęciu tradycyjnym i aktualnym – neurobiologicznym. Wiedza ta daje szersze rozumienie zachowań dzieci wychowujących się poza rodziną pochodzenia.

 

Polecam tę pozycję książkową wszystkim, którzy wychowują dziecko w zastępczych środowisku rodzinnym, dla osób pracujących z rodzinami adopcyjnymi i zastępczymi oraz dla samych rodzin przysposabiającychi zastępczych. Jest to źródło praktycznych wskazówek do pracy z dziećmi.

 

 

 

Opracowała: Joanna Czyż – pedagog Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie.